Mlsouni, zahrnuli jste nás objednávkami – děkujeme vám! 🥰 Makáme na plné obrátky, ale může se stát, že se váš balíček maličko opozdí. Děkujeme za trpělivost a pochopení!
Poprvé v posilovně
Tento článek je určený hlavně holkám a ženám, které se ještě neodvážily udělat ten první krůček k vysněný postavě a zdravějšímu tělu.
Já jsem poprvé přišla do fitka asi v sedmnácti letech. To bylo před… ehm, ne - nebudu to počítat. Prostě dávno.
Stydlivě jsem přišla do fitka a se spoustou otazníků v hlavě sledovala všechny ty stroje. U většiny z nich jsem nebyla schopna identifikovat na co jsou a jak se používají a nechtěla jsem skončit v takovejch těch “fitness fails” kompilacích na youtube, tak jsem se jim raději vyhnula. Zastavila jsem se u stojanu s jednoručkama, kde jsem popadla ty nejlehčí ( nechci velký svaly, chápete ) a nenápadně jsem kopírovala cviky nějakých týpků vedle, ale zvítězil stud a pocit marnosti. Takhle jsem postupně obešla celou posilovnu a usoudila, že bude nejlepší, když půjdu na pás nebo kolo a nebudu se ztrapňovat. A
taky – nechtěla jsem mít přece ty velký svaly, takže jsem se rozhodla, že budu radši chodit skutečně jen na pás nebo jinej cardio stroj, to bude určitě na zpevnění a vytvarování postavy stačit.
Ehm. Tak určitě!
Proto bych na začátek ráda uvedla na pravou míru několik mýtů a obav, které můžou ženy z posilování mít.
Nestyďte se!
Lidé v posilovně jsou až na výjimky ochotní vám poradit a rozhodně nemají v úmyslu si z vás dělat legraci. Většina lidí má při tréninku dost starostí samo se sebou sebou a opravdu nemají potřebu na vás koukat a zesměšňovat vás. A kdyby, je to pouze jejich problém a vám tím ukazují pouze své mindráky a nízké sebevědomí a to vás přeci vůbec trápit nemusí.
Stačí mi, když budu běhat na páse, posilování nepotřebuji.
Běháním na páse spálíte nějakou tu kalorii, ale pouze cvičením se zátěží si můžete cíleně tvarovat postavu a samozřejmě i posilováním spálíte nějakou tu sladkost.
Bojím se se posilovat, aby mi nenarostly velké svaly.
Této představy se bojí většina žen, které začínají se cvičením a musím řici, že i já jsem se jí, jak jsem již psala, bála ( dneska vím, že je to blbost ). Když začnete cvičit, časem pochopíte, že vybudovat nějaký ten kilogram svalové hmoty vůbec není tak snadné, ba dokonce je to poměrně obtížné. My ženy nemáme v těle totiž tolik testosteronu, jako naše drsnější polovičky a testosteron je při růstu svalové hmoty zásadní. Takže se nebojte, nenarostete a nezmohutníte do obludných rozměrů, pouze si zpevníte a vytvarujete tělo a zrychlíte svůj metabolismus, více svalové tkáně totiž pálí více kalorií i vklidu, když
třeba jen ležíte u televize.
Do fitka chodí jen kočky z Instagramu, influenceři atd. - normální pracující lidi na to nemaj čas!
Tohle je snad největší předsudek spojenej s posilováním a celkově fitness sportem. A opravdu tak stále v dnešní době někdo uvažuje. Do fitka nechodí jen sebestřední narcisové a bohaté paničky! Naopak si troufám říct, že to jsou spíš světlé výjimky. Většina lidí ve fitku si prostě přišla vyčistit hlavu, zapracovat na své postavě a v neposlední řadě na svém zdraví. Protože posilování je sport, jako každej jinej! V posilovně najdete lidi rozličných věkových kategorií, není to záležitost jen mladejch, přijďte se přesvědčit.
Budu používat ty nejlehčí činky.
Když už překonáte strach z velkého nárustu svalů z posilování obecně, tak už se ani nebojte šáhnout po těžší čince.
Samozřejmě pro úplný začátek se doporučuji držet váhy, se kterou zvládnete přibližně patnáct opakování. Když časem zesílíte a budete ovládat techniku cviků, snižte počet opakování a zvyšte váhy. Velké počty opakování vám budují svalovou vytrvalost, budování svalové hmoty potřebujete trochu přitvrdit. Pod pojmem budování svalové hmoty si nepředstavujte nasvalenou kulturistku, ale pevnou a tvarovanou postavu. Svaly dávají tělu tvar a kulatej pevnej zadek nezískáte jinak, než posilováním s dostatečnou zátěží.
Nejdřív si zaběhám na pásu a potom si tedy na chvíli zaposiluju na strojích.
Udělejte to naopak. Nejdřív se poperte s činkami a stroji (záměrně říkám obojí, protože je ideální kombinovat jak cvičení na strojích, tak s činkami) a až odcvičíte, dejte si svoji půlhodinku napásu, kole, schodech…. Posilováním totiž vyženete trochu toho svalového glykogenu a když posléze vlezete na pás, budete brzo pálit tuk z vašich tukových zásob a ne již zmíněný svalový glykogen (zásobní cukr), nebo to, co jste v předchozích hodinách snědly. Navíc se cardiem před tréninkem zbytečné unavíte. Šetřete si energii na pořádnej posilovací trénink!
Vyberte si vhodné fitko.
Rozhodněte se, zda chcete spíše komornější činkárnu, profi fitko s dobrou atmosférou ( třeba moje milované Olympia fitness, kterému jsem věrná už 11 let skoro ) nebo velké fitcentrum se spoustou dopňkových služeb, jako je třeba sauna, masáže atd. Když si ujasníte tato základní kritéria, podívejte se na internet a hledejte ve vašem okolí vhodné fitcentrum. Prohlédněte si jeho webové stránky, ať víte, do čeho jdete, i to vám pomůže zbavit se počáteční nervozity, když budete vědět, jak to tam vypadá, ceny atd. Dále si ujasněte, zda se s tím cvičením skutečně chcete zkusit popasovat samy, a nebo zda rovnou využijete služeb osobního trenéra. I tu opět platí – vybírejte pečlivě. Bude se vám lépe cvičit se ženou nebo mužem? I to je důležité. A pokud bez trenéra, chcete chodit sama nebo s kamarádkou? Cvičení ve dvou má výhody i nevýhody - někoho motivuje mít sparinga, někoho to naopak táhne dolu, protože trénink prokecá :-).
Posilovnu jsme si vybraly, víme přibližně jak to tam vypadá, jsme obeznámeny s ceníkem a teď si řekneme, co vše si vzít s sebou.Základ je pohodlné oblečení. Když se v něm budete cítit dobře a líbit se sobě, tak tím líp. Dále si vezměte pohodlné a pevné boty. Během cvičení je důležité doplňovat pitný režim. K pití doporučuji neperlivou vodu nebo neslazený čaj (ovocný, bylinkový, zelený….) Dále si vezměte dva ručníky, jeden, který použijete ve sprše, druhý si noste po celou dobu cvičení u sebe a pokládejte ho na každou lavičku nebo stroj, na kterém cvičíte. Je důležité dodržovat základní hygienická pravidla.
Ve většině posiloven hraje nějaká muzika, takže je na vás, jestli se necháte překvapit, a nebo si vezmete svoji hudbu do sluchátek. Doporučuji druhou variantu. Za prvé si můžete vybrat hudbu, kterou vy máte nejraději, v důsledku toho se vám bude lépe cvičit a podáte lepší výkony a za druhé se lépe budete koncentrovat na cvičení, jelikož vás nebudou rušit lidé ani žádné jiné věci. Nezapomeňte taky přibalit sebou kosmetiku, jako sprcháč a tak. Sice v hodně posilovnách je ve sprchách sprchový gel, ale nespoléhejte na to. Poslední věc, která mě napadá, je tréninkový plán (pokud ho máte). Tréninkový deník/plán je i pro začátečnici docela užitečná záležitost. Minimalizujete riziko, že budete zbloudile chodit po fitku a nevědět, kam se vrtnout. V dnešní době je výhoda, že s fitness instruktážními videy se roztrhl pytel. Stačí se podívat na Instagram nebo Youtube a vybere si každý.
Tak co, odhodíte předsudky, stud a přijdete?
Hlavně doma nezapomeňte odhodlání a nadšení pro věc! O dobrou náladu se už postarají vyplavené endorfiny při tréninku.
autorka: Tereza Kalašová IG: bud_fit_s_terkou
Vážení zákazníci,
máme pro Vás novinku! Pokud objednáváte na Slovensko, do Německa nebo Rakouska, prosíme vyberte zemi dodání níže*.
*Váš výběr se automaticky uloží.
Příjemné nakupování! 💜